Odliczanie do świąt rozpoczęte. Może już wpadłaś w wir porządków świątecznych, jeżeli tak to sprawdź swoją listę zadań, czy aby na pewno o niczym nie zapomniałaś, a jeżeli jeszcze nie zaczęłaś, to jest to dobry moment na zaplanowanie wszystkiego, żeby w ostatnim tygodniu nie miotać się jak ryba w sieci, próbując ze wszystkim zdążyć. 

Nie będzie to jednak gotowiec z wykazem wszystkich szafek, które musisz posprzątać przed 24 grudnia. Listę zadań stworzysz sama, ale poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci jej sporządzenie.

Porządki świąteczne

Tworząc harmonogram przedświątecznych porządków zaplanuj, które czynności możesz wykonać z dużo większym wyprzedzeniem, nawet z wyprzedzeniem dwumiesięcznym (uwaga na przyszły rok). Mycia okien nie musisz zostawiać na tydzień przed świętami, możesz to zrobić miesiąc wcześniej. Na przykład moje umyłam parę miesięcy przed świętami, w lipcu. Teraz przetrę tylko szyby od wewnątrz i zmażę odbite paluszki mojego synka.
Rozpisz w swoim planie, co zrobisz na trzy i dwa tygodnie przed Wigilią, jak i na tydzień przed. W przeddzień kolacji pozostaw sobie tylko ostatni szlif, czyli przetarcie kurzy, odkurzanie i mycie podłogi. Żadnych większych porządków!
Poza tym nie wszystko musisz wykonywać sama. Nie bądź egoistką i podziel się zadaniami z innymi członkami rodziny. Z listy wykonujcie codziennie jakieś zadanie, a zobaczysz jak szybko lista się kurczy.

Prezenty

Spisz dokładnie jakimi prezentami chcesz obdarować najbliższych, nawet jeżeli nie masz na razie pomysłu, oszacuj jaką kwotę możesz przeznaczyć na prezent dla każdej z osób. Jeżeli planujesz robić własnoręcznie prezenty, zaplanuj na to czas. Gdy będziesz mieć już gotowe wytyczne, łatwiej będzie Ci rozpocząć poszukiwania.

Pamiętaj również o opakowaniach, które są ważnym elementem prezentu. Zaplanuj czas na pakowanie oraz budżet, który chcesz na to przeznaczyć.
Po Świętach obkup się w przecenione opakowania, które wykorzystasz za rok, dzięki czemu w przyszłym roku nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i pieniądze.

Rozsyłanie życzeń

Żeby nie stresować się na zapas, czy kartka z życzeniami świątecznymi zdąży na czas, wyślij je już teraz. Sprawdź wcześniej, czy masz adresy do wszystkich osób, żeby nie frustrować się podczas ich wypełniania, że musisz tracić czas na zdobywanie adresu cioci Halinki.
I ponownie po Świętach zrób zapas kartek na kolejny rok, kupując je w promocji. Wybieraj te bez życzeń, wtedy unikniesz wpadki z niekatulanym rokiem.

Ozdoby świąteczne

Nawet jeżeli będziesz ubierać choinkę w Wigilię to przynieś zawczasu ozdoby do domu i sprawdź, czy lampki na choinkę są sprawne, czy jakaś żarówka się nie przepaliła, a bombki się nie potrzaskały. Nie ma chyba nic gorszego, niż nerwowa atmosfera w Wigilię, bo trzeba się udać w poszukiwanie świątecznych ozdób w rozsądnej cenie.

Świąteczna kreacja

Kolejnym punktem, który może rozłożyć Twój świąteczny nastrój, to na godzinę przed kolacją ubrać sukienkę, która przez ostatnie miesiące wisząc w szafie się skurczyła. Poszukiwanie innego stroju zapewne nie poprawi humoru, dlatego już teraz zaplanuj, co ubierzesz w tych dniach. Stroje przymierz, odśwież, jeżeli tego potrzebują, przeprasuj i przygotuj na osobnych wieszakach. Zajmie Ci to chwilę, ale przed samą Wigilią nie będziesz musiała już w pośpiechu robić przymiarek.

Najważniejszy punkt przygotowań

Pamiętaj, że Święta niezależnie od wszystkiego się odbędą i Kevin znowu zostanie sam w domu, nawet jeżeli nie wykonasz któregoś zadania ze swojej długiej listy rzeczy do zrobienia przed Świętami. Dlatego wyluzuj! Ciesz się samymi przygotowaniami, dekorowaniem otoczenia i obdarowywaniem innych. Święta nie muszą być idealne, niech będą wystarczająco fajne. Fajne dla Ciebie przede wszystkim.

Nie zabijaj świątecznej atmosfery myśleniem o niedociągnięciach. Jeżeli będziesz szczęśliwa, to Twoja rodzina i Twoi goście również będą.

ewa-anna